stryker head

Stryker

Fastnet Rock x Laetitia

$11,000 (inc. GST)

vobis

FASTNET ROCK Champion 3YO colt & sprinter in Australia in 2005. 6 wins to 1200m, $1,724,100, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Up and Coming S., Gr.2, VRC Lexus Classic S., Gr.2, Rory’s Jester P., Gr.3, NSW Tatt’s RC Roman Consul S., Gr.3. Champion Aust. Sire in 2011- 12, 2014-15, second in 2012-13. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2011-12, 2014-15. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2011-12, 2014- 15. Sire of 1146 progeny to race, 767 winners (66.0%), earnings of over $95 million, 95 stakes winners, 86 stakes placegetters, inc.


ATLANTIC JEWEL (08f, Zabeel, Nashwan). 10 wins from 1100m to 2000m, A$1,587,925, 1st MRC Thousand Guineas, Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, ATC Sapphire S., Gr.2, MVRC Italian Sports Club of Werribee P., MRC BMW H., 2nd MRC Underwood S., Gr.1

MOSHEEN (08f, Stravinsky, Kaapstad). 8 wins from 1000m to 2500m, A$2,780,350, 1st VRC VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, ATC Randwick Guineas, Gr.1, ATC Vinery Stud S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, VRC Blazer S., Gr.2, MRC Manfred S., L, MRC Swettenham Stud 2YO H., 2nd ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Vanity S., Gr.3, 3rd MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, MRC Quezette S., L

SEA SIREN (08f, Success Express, Haulpak). 7 wins from 1200m to 1350m, A$1,744,473, 1st MVRC Manikato S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, Fairyhouse Belgrave S., L, ATC William's Premium Lager H., ATC Vinery Stud H., 2nd VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Surround S., Gr.2, Tipperary Fairy Bridge S., Gr.3, 3rd Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, ATC Styletread.com.au H.

FASCINATING ROCK (11c, Polar Falcon, Ela-Mana-Mou). 8 wins from 1600m to 2414m, A$2,347,510, 1st Ascot Champion S., Gr.1, Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1, Leopardstown Kilternan S., Gr.3, Leopardstown Derrinstown Stud Derby Trial, Gr.3, Curragh Mooresbridge S., Gr.3, Navan Ballysax S., Gr.3, Leopardstown Heritage S., L, 2nd Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1, Curragh Royal Whip S., Gr.3, 3rd Curragh Mooresbridge S., Gr.3

FIRST SEAL (11f, Scenic, Best Western). 5 wins from 1100m to 1600m, A$1,092,060, 1st ATC Flight S., Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, ATC Surround S., Gr.2, ATC Tea Rose S., Gr.2, ATC Daily Press Group Maiden P., 2nd ATC Coolmore Classic, Gr.1, ATC Canterbury S., Gr.1, ATC Vinery Stud S., Gr.1, ATC Spring Champion S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, ATC TAB Early Quaddie H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1

AMICUS (11f, El Moxie, Made of Gold). 5 wins from 1150m to 1600m, A$799,485, 1st MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Let's Elope S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, ATC Toy Show H., Gr.3, ATC Hyland Race Colours 2YO Maiden P., 2nd MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, MRC The Cove Hotel H., 3rd ATC Emancipation S., Gr.2, ATC TAB Early Quaddie P., ATC Big Sports Breakfast 2YO Maiden P., 4th ATC Coolmore Classic, Gr.1, ATC Surround S., Gr.2

SUPER COOL (09g, Kingmambo, Roberto). 4 wins from 1300m to 2040m, A$1,537,350, 1st VRC Australian Cup, Gr.1, MVRC Mitchelton Wines Vase, Gr.2, MRC Autumn Classic, Gr.2, 2nd VRC Victoria Derby, Gr.1, MRC BMW H., 3rd MRC Caulfield S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, MRC Autumn S., Gr.2, 4th MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, VRC Yellowglen Vintage S., L

FOXWEDGE (08c, Forest Wildcat, Water Bank). 5 wins from 1100m to 1200m, A$952,450, 1st MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, ATC San Domenico S., Gr.3, ATC Clarry Conners 2YO P., STC Always Recycling 2YO H., 2nd VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Run to the Rose H., Gr.3, 3rd VRC Newmarket H., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, 4th ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1

PLANET ROCK (08f, Zabeel, Defensive Play). 5 wins from 1200m to 2100m, A$302,713, 1st CJC New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Hawkes Bay Lowland S., Gr.3, ARC Countdown to Karaka Million 2YO H., CJC Canterbury Racing Guineas Trial, 2nd CJC Canterbury Belle S., L, WRC KPR Catering 2YO H., 3rd ARC Karaka Million (R), L, WRC Kolfinna Classic, 4th Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, ARC Royal S., Gr.2

DRIEFONTEIN (09f, Export Price, Scrupules). 8 wins from 1000m to 1300m, A$2,351,205, 1st SAJC Robert Sangster Classic, Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, ATC Sheraco S., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic (R), L, ATC Widden S., L, GCTC Magic Millions Quality H., ATC Woods Bagot 2YO H., 2nd VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Expressway S., Gr.2, BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Surround S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, ATC Keith Mackay H., L, Wyong RC Wyong Magic Millions 3YO S., 3rd GCTC Magic Millions Guineas (R), L, 4th ATC Light Fingers S., Gr.2, ATC Millie Fox S., Gr.3, ATC Nivison S., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup (R), L

LONE ROCK (07f, Lion Cavern, Night Shift). 4 wins from 1000m to 1200m, A$597,178, 1st SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC Bramerton 2YO P., 2nd SAJC Adelaide Magic Millions 2YO Classic, MVRC Friends of Epworth H., 3rd MVRC Red Anchor S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, MRC Geoff Murphy H., 4th MVRC William Reid S., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1

WANTED (06c, Snippets, Southern Appeal). 3 wins from 1100m to 1200m, A$1,216,000, 1st VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Pet & Animal Show 2YO H., 2nd VRC Patinack Classic, Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, 3rd MRC Schillaci S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1

IRISH LIGHTS (06f, Hennessy, Affirmed). 3 wins from 1100m to 1600m, A$492,950, 1st MRC Thousand Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, VRC Sofitel Girls Day Out H., 2nd MRC Blue Diamond Preview (f), L, 3rd MRC Angus Armanasco S., Gr.2

QUALIFY (12f, Galileo, The Minstrel). 3 wins from 1400m to 2424m, A$618,035, 1st Epsom The Oaks, Gr.1, Curragh Park S., Gr.3, 3rd Leopardstown Silver Flash S., Gr.3

NECHITA (09f, Peintre Celebre, Marscay). 3 wins from 1100m to 1200m, A$457,300, 1st VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.3, ATC Ambassador Travel Services 2YO P.

ATLANTE (10c, More Than Ready, Kingmambo). 4 wins from 1200m to 1600m, A$383,033, 1st CJC New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, CJC Canterbury S., L, MVRC Chandler Macleod S., L, 2nd ATC Hobartville S., Gr.2

ROCK 'N' POP (08c, Sir Tristram, In the Purple). 3 wins from 1200m to 1600m, A$360,111, 1st CJC New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, ARC Karaka Mile (R), L, 2nd ARC New Zealand Derby, Gr.1, Ashburton RC Ray Coupland S., L, CJC Canterbury Racing Guineas Trial, 3rd Waikato RC International S., Gr.1

DIAMONDSANDRUBIES (12f, Sadler's Wells, Darshaan). 3 wins from 1800m to 2285m, A$328,772, 1st Curragh Pretty Polly S., Gr.1, Chester Cheshire Oaks, L, 3rd Navan Salsabil S., L, 4th Epsom The Oaks, Gr.1

MAGICOOL (11g, Galileo, Darshaan). 5 wins from 1200m to 2200m, A$668,450, 1st BRC Queensland Derby, Gr.1, VRC UCI S., L, MRC Bert Bryant H., VRC Banjo Paterson Series Heat H., 4th SAJC South Australian Derby, Gr.1, MRC Autumn Classic, Gr.2

HEROIC VALOUR (13c, Nassipour, Western Symphony). 3 wins from 1000m to 1200m, A$144,699, 1st ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L

ALBANY REUNION (09g, Fusaichi Pegasus, Secreto). 5 wins from 1200m to 1600m, A$208,801, 1st ARC Easter H., Gr.1, Whangarei RC Spire Sprint H., ARC Shailer Racing H., ARC Lindauer H., 2nd ARC Mr Tiz Trophy, Gr.3, ARC The Edge TV H., Whangarei RC Carter Bloodstock H., ARC The Sound H., 3rd ARC Newmarket H., L, 4th WRC Telegraph H., Gr.1

YOUR SONG (09c, Fuji Kiseki, Mr. Prospector). 3 wins from 1200m to 1400m, A$447,180, 1st BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Pluck at Vinery 2YO H., ATC JDC Flooring 2YO H., 2nd ATC Run to the Rose H., Gr.3, 3rd ATC Roman Consul S., Gr.2, ATC Parramatta Leagues Club H.

ROCK CLASSIC (06g, Peintre Celebre, Luskin Star). 3 wins from 1200m to 1600m, A$669,600, 1st VRC Australian Guineas, Gr.1, STC Theraces.com.au H., STC Canterbury BMW & Attic Ladders H., 2nd STC Rosehill Guineas, Gr.1, STC Shift2neutral H., 4th MVRC Australia S., Gr.2

LUMOSTY (11f, Bachelor Duke, Indian Ridge). 5 wins from 1000m to 1600m, A$492,100, 1st MVRC Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Straight Six H., L, VRC All Victorian Sprint Series Heat H., 2nd MRC Blue Diamond Preview (f), L, VRC Cap d'Antibes S., L, 3rd Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3

EMPRESS ROCK (08f, Encosta de Lago, Bureaucracy). 3 wins from 1000m to 1600m, A$363,600, 1st VRC AV Kewney S., Gr.2, MVRC Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, ATC Resimac 2YO H., 2nd MVRC Typhoon Tracy S., L, 3rd MRC Derrinstown Stud Ireland P.

SMART MISSILE (08c, Comic Strip, Fappiano). 3 wins from 1000m to 1200m, A$541,150, 1st ATC Todman S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, AJC Breeders' P., L, 2nd ATC Golden Rose S., Gr.1

ONE FOOT IN HEAVEN (12c, Peintre Celebre, Alleged). 5 wins from 1900m to 2400m, A$258,219, 1st Chantilly Grand Prix de Chantilly, Gr.2, Saint-Cloud Prix d'Hedouville, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Lord Seymour, L, Deauville Prix de Villepelee

ROTHESAY (06c, Woodman, Bletchingly). 4 wins from 1100m to 1615m, A$425,150, 1st BRC Queensland Guineas, Gr.2, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, STC Blackberry 2YO H., STC Myboycharlie H., 2nd STC Theo Marks H., Gr.2, STC De Bortoli Wines H., 3rd Gosford RC Gosford Guineas, L, 4th AJC Roman Consul S., Gr.2

NINTH LEGION (09g, Xaar, Khairpour). 8 wins from 1100m to 1550m, A$997,400, 1st ATC Villiers S., Gr.2, Ipswich TC Eye Liner S., L, ATC Civic S., L, ATC Carrington S., L, ATC Regupol Equine Safety Surfaces 2YO H., ATC Cellarbrations Wadalba H., ATC Flinders Lane Perfect Fit Maiden P., MRC Le Pine Funerals H., 2nd ATC Apollo S., Gr.2, ATC Ajax S., Gr.2, ATC Phar Lap S., Gr.2, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, GCTC Prime Minister's Cup, L, Bendigo JC Bendigo Guineas, 3rd ATC Theo Marks S., Gr.2, ATC Theo Marks S., Gr.2, ATC Shannon S., Gr.2, ATC Liverpool City Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, 4th ATC Golden Rose S., Gr.1, ATC Epsom H., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, MRC Sandown S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, ATC Run to the Rose H., Gr.3

PETROLOGY (11g, Irish River, Tap on Wood). 4 wins from 1200m to 1800m, A$476,500, 1st MRC Sandown Guineas, Gr.2, VRC TCL S., L, MRC Tile Importer City Timber H., MRC (Mornington) A Positive Move H., 2nd MRC Manfred S., Gr.3, VRC Winter Championship Final H., L, MRC Redoute's Choice S., L, MRC Mindy Green 2YO P., 3rd MRC Bletchingly S., Gr.3

CURVED BALL (06c, Zabeel, Twig Moss). 3 wins from 1400m to 1800m, A$67,865, 1st Turffontein Dingaans H., Gr.2, Turffontein Sea Cottage S., L, 4th Turffontein Tony Ruffel S., Gr.3

ROCK STURDY (10c, Quest for Fame, Silver Deputy). 4 wins from 1350m to 1550m, A$494,860, 1st ATC Shannon S., Gr.2, ATC Go the Tahs H., ATC TAB Early Quaddie H., ATC Theraces.com.au H., 2nd ATC Liverpool City Cup, Gr.3, ATC Bill Ritchie H., Gr.3, BRC BRC Sprint H., Gr.3, ATC Filante H., ATC Forum Group H., ATC TAB Rewards Maiden H., ATC TAB Quaddie H., 3rd VRC Emirates S., Gr.1, ATC Carbine Club S., Gr.3

HIGHLY RECOMMENDED (08c, Al Hareb, Marscay). 2 wins from 1000m to 2040m, A$298,925, 1st MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Lort Smith Animal Hospital 2YO H., 2nd VRC Carbine Club S., Gr.3, 3rd VRC CS Hayes S., Gr.3, MRC Gothic S., L, MRC Manfred S., L, MRC Swettenham Stud 2YO H., SAJC Patinack Farm H., 4th MRC Sandown Guineas, Gr.2, VRC Westfield Doncaster S., L

RAIN DRUM (07g, Thunder Gulch, Bletchingly). 6 wins from 1500m to 2000m, A$338,510, 1st ATC Shannon S., Gr.2, ATC Wilson Asset Management H., ATC Bowermans Office Furniture H., ATC Cox Plate Day at Rosehill Gardens H., ATC Mercure Kooindah Resort H., 2nd MRC Eclipse S., Gr.3, ATC Gow Gates Insurance H., 3rd Murrumbidgee TC Wagga Wagga Cup, L, ATC Gosford Quarries H., ATC Canterbury Park H., 4th MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, VRC Visit Victoria P., L

CLUSTER (10c, Last Tycoon, Bletchingly). 3 wins from 1200m to 1400m, A$292,200, 1st ATC Theo Marks S., Gr.2, ATC Forum Group H., 2nd ATC San Domenico S., Gr.3, ATC Hyland Race Colours H., 3rd MVRC Bill Stutt S., Gr.2

VALENTIA (11c, Mister C, Steel Pulse). 2 wins at 1200m, A$218,800, 1st ATC Skyline S., Gr.2, ATC Ritz Cinema 2YO H., 3rd ATC Stan Fox S., Gr.2, ATC Up & Coming S., Gr.3, ATC TAB Iphone App 2YO P.

JOLIE BAY (09f, Snippets, Last Tycoon). 2 wins from 1000m to 1200m, A$236,530, 1st ATC Roman Consul S., Gr.2, 2nd VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Brian Crowley S., L

TURRET ROCKS (13f, Galileo, Nashwan). 2 wins at 1610m, A$278,386, 1st Doncaster May Hill S., Gr.2, 2nd Longchamp Prix Marcel Boussac, Gr.1, 3rd Leopardstown Silver Flash S., Gr.3, 4th Curragh Irish Oaks, Gr.1, Curragh Debutante S., Gr.2

ZULULAND (11c, Hennessy, Saratoga Six). Winner at 1400m, A$824,407, 1st VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2nd ATC Champagne S., Gr.1, Singapore TC CECF Singapore Cup, Sgp-1, MRC Flemington Equine Clinic 2YO P., 3rd Singapore TC Panasonic Engineering S., 4th MRC Chairman's S., Gr.3

SCANDIVA (10f, Snippets, Vain). 2 wins from 1100m to 1200m, A$242,580, 1st ATC Magic Night S., Gr.2, ATC Emerald Hills Estate 2YO Maiden P., 2nd ATC Sires' Produce S., Gr.1

FAST 'N' ROCKING (10g, Hennessy, Semipalatinsk). 5 wins from 1100m to 1300m, A$1,273,800, 1st MRC HDF McNeil S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, MRC Italktravel S., L, MVRC Triforce H., MRC Alannah Hill P., 2nd MRC Blue Diamond S., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3, 3rd WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Hall Mark S., Gr.3, MRC Regal Roller S., L, MVRC Abell S., L, VRC Emirates Airline H., 4th MVRC Manikato S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1, SAJC Goodwood S., Gr.1, ATC Galaxy H., Gr.1, ATC Hall Mark S., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, MRC Zeditave S., Gr.3, MRC Italktravel S., L, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L

WE'RE GONNA ROCK (06g, Dehere, Salieri). 5 wins from 1000m to 1200m, A$598,888, 1st VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, VRC Fiesta Star H., SAJC McClusky Public Relations H., MRC Ammon Ra H., 2nd SAJC Goodwood H., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, 3rd MVRC Manikato S., Gr.1, 4th VRC Paris Lane S., L

NEENA ROCK (08f, Miesque's Son, Dr Fager). 5 wins from 1200m to 1600m, A$206,054, 1st WRC Cuddle S., Gr.3, ATC Angst S., Gr.3, Taranaki RC New Plymouth Club H., WRC Life Pharmacy Queensgate H., 2nd WRC Queensland Winter Racing Carnival H., Waikato RC Price Racing H., Marton JC Lee European H., Taranaki RC Waterfront Hotel S., Taranaki RC Pukekura Motor Lodge H., Manawatu RC Lets Go to Beer Barrel H., 3rd ATC Sheraco S., Gr.3, 4th ATC Breeders Classic, Gr.2, ATC Golden Pendant, Gr.3

ZHUKOVA (12f, Galileo, Indian Ridge). 4 wins from 2012m to 2414m, A$189,463, 1st Naas Blue Wind S., Gr.3, Galway Oyster S., L, Curragh Alleged S., L, 4th Cork Give Thanks S., Gr.3

HINCHINBROOK (07c, Snippets, Storm Bird). 2 wins from 1100m to 1200m, A$590,300, 1st AJC Skyline S., Gr.3, AJC Canonbury S., L, 2nd ATC All Aged S., Gr.1, 3rd MVRC William Reid S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Sires' Produce S., Gr.1, STC Pago Pago S., Gr.2, STC Heritage S., L, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1

STRYKER (06c, Woodman, Star Watch). 2 wins from 1200m to 1350m, A$373,325, 1st BRC BTC Classic, Gr.3, STC Heritage S., L, 2nd STC Resmed Asia Pacific 2YO H., STC Blackberry 2YO H., STC Rosebud Inglis Bonus H., 3rd STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, STC Pago Pago S., Gr.2, 4th STC Todman S., Gr.2, GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3, AJC Show County H., L

SERENE MAJESTY (12f, Lonhro, Seattle Dancer). 3 wins from 1200m to 1400m, A$444,750, 1st MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Scone RC Inglis 3YO Guineas (R), L, ATC Tab.com.au Maiden P., 2nd ATC TAB Rewards 2YO Maiden H., 3rd Hawkesbury RC Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC South Pacific Classic, L, MVRC William Crockett S., L

LOVEMELIKEAROCK (06f, Mt. Livermore, Danzig). 3 wins from 1300m to 1600m, A$265,440, 1st Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Angst S., L, AJC Private Steer H., 2nd AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 3rd AJC Furious S., Gr.2, 4th STC Magic Night S., Gr.2, ATC Millie Fox H., Gr.3, MRC Ladies Day Vase, L

SOMEHOW (13f, Sadler's Wells, Shirley Heights). 3 wins from 1811m to 2285m, A$221,949, 1st Curragh Snow Fairy S., Gr.3, Chester Cheshire Oaks, L, Leopardstown Irish Stallion Farms Fillies Maiden S., 2nd Cork Give Thanks S., Gr.3, 3rd Leopardstown Tote Pick6 2YO Maiden S., 4th Epsom The Oaks, Gr.1

JAZZ SONG (10f, Snowland, Pine Bluff). 3 wins from 1170m to 1350m, A$221,570, 1st MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, 2nd SAJC Sportingbet S., Gr.2, 3rd MRC Changing Places Real Estate H., 4th MRC Kevin Heffernan S., Gr.3

MISSROCK (13f, Strategic, Unbridled's Song). 2 wins from 1000m to 1200m, A$500,500, 1st ATC Percy Sykes S., Gr.3, MRC Debutant S., L, 3rd VRC Emirates Airline P., Gr.3

BULL POINT (10c, Bite the Bullet, Afleet). 4 wins from 1000m to 1600m, A$552,000, 1st MRC Manfred S., Gr.3, ATC Forum Group 2YO H., ATC Gardenia H., ATC Tab.com.au 2YO H., 2nd ATC Theo Marks S., Gr.2, MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, ATC Australian Turf Club 2YO H., ATC Rosehill Gardens H., 3rd ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Show County H., Gr.3, 4th MRC Futurity S., Gr.1, ATC Rosebud H., L

JADE MARAUDER (09f, Jade Robbery, Night Shift). 2 wins at 1200m, A$205,800, 1st ATC Sweet Embrace S., Gr.3, ATC Inglis Australian Easter Yearling 2YO P., 2nd ATC Styletread.com.au 2YO H., 3rd NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, ATC Tea Rose S., Gr.2, ATC Gimcrack S., L

COUGAR MOUNTAIN (11c, Nureyev, The Minstrel). 2 wins from 1200m to 1610m, A$321,141, 1st Leopardstown Desmond S., Gr.3, 2nd Leopardstown Desmond S., Gr.3, Leopardstown Amethyst S., Gr.3, 3rd Royal Ascot Queen Anne S., Gr.1, 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Leopardstown Heritage S., L

HVASSTAN (09c, True Hero, Haulpak). 4 wins from 1700m to 2040m, A$469,735, 1st MRC Norman Robinson S., Gr.3, MRC Le Pine Funerals H., MVRC Drummond Golf H., 2nd VRC UCI S., L, Yarra Valley RC Yarra Valley Cup, MVRC Sportingbet H., MRC Total Event Solutions H., 4th VRC Victoria Derby, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Sofitel H., L, BRC Members' H., L

DINO MAK (06g, Volksraad, Balmerino). 2 wins from 1200m to 1400m, A$187,025, 1st WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, WATC Westspeed 3YO H., 2nd WATC Living Comfort 2YO P., WATC Westspeed 2YO P., WATC Westspeed 3YO H., WATC EO Norton Memorial H., WATC Eddie Cant H., WATC Westspeed 3YO H., 3rd WATC Fairetha S., L, WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, WATC Welshpool Coolrooms H., WATC Book Now for Cup Day at Ascot H.

UCHENNA (11f, Acatenango, Kamiros). 4 wins from 1600m to 1905m, A$201,164, 1st Woodbine Ontario Matron S., Gr.3, 3rd Monmouth Matchmaker S., Gr.3, 4th Woodbine Canadian S., Gr.2, Newmarket Pretty Polly S., L, Woodbine Trillium S., L

LA SALDANA (12f, Singspiel, Surumu). 2 wins at 1600m, A$71,750, 1st Cologne Schwarzgold Rennen, Gr.3

 

GET IN TOUCH WITH US

VISIT US


380 Baringhup-Eddington Road
EDDINGTON VIC 3472

Postal Address / Truck Entrance

147 McLeish Lane
EDDINGTON VIC 3472

Contact us

Phone: 03 5468 7465
Fax: 03 5468 7436

Peter: 0419 837 567
Toby: 0407 181 466

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Follow Us